Rząd Tuska w rocznicę zaprzysiężenia – koalicja 13 grudnia i narastający kryzys gospodarczy
13 grudnia 2024 roku mija rocznica zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska, często określanego mianem „rządu biedy i stagnacji”. Wraz z tzw. „koalicją 13 grudnia” – sojuszem ugrupowań politycznych popierających politykę Tuska – Polska, według wielu ekspertów i komentatorów życia publicznego, znalazła się na krawędzi przepaści gospodarczej. Wzrost cen, narastające zadłużenie oraz brak efektywnych reform stały się wizytówką obecnej ekipy rządzącej.
„Sukcesy” rządu Tuska:
- Rosnące zadłużenie publiczne: Już w trakcie poprzednich rządów Donalda Tuska (2007-2014) poziom zadłużenia Polski sukcesywnie wzrastał. Eksperci ekonomiczni wskazują, że obecna polityka finansowa ponownie przyczynia się do niekontrolowanego wzrostu długu publicznego, który ogranicza możliwości inwestycji i osłabia stabilność gospodarczą kraju.
- Stagnacja płac i odpływ specjalistów za granicę: Dane dostępne w Internecie pokazują, że średnie wynagrodzenia w Polsce wciąż pozostają w tyle za średnią unijną. W czasach wcześniejszych rządów Tuska brak skutecznych reform rynku pracy i realnych zachęt dla wykwalifikowanych pracowników sprzyjał ich masowej emigracji. Obecnie podobna tendencja ponownie się nasila, zwiększając problem braku fachowców w kluczowych sektorach.
- Amber Gold i brak skutecznej walki z aferami finansowymi: Afera Amber Gold, która wybuchła podczas wcześniejszej kadencji Tuska, do dziś uchodzi za symbol niewystarczającej kontroli instytucji państwowych nad rynkiem finansowym. Brak zdecydowanych działań naprawczych i wyciągnięcia wniosków z tamtej porażki sprawia, że zaufanie obywateli do aparatu państwowego pozostaje na niskim poziomie.
- Nieskuteczne reformy infrastrukturalne i opóźnienia inwestycyjne: Pomimo wielokrotnie obiecywanych zmian, rząd Tuska nie doprowadził do skutecznego przyspieszenia strategicznych inwestycji infrastrukturalnych. Opóźnienia w budowie dróg, modernizacji kolei czy rozwoju transportu publicznego wpływają negatywnie na konkurencyjność polskiej gospodarki.
- Wzrost podatków i brak reform systemu fiskalnego: Zarzuty wobec rządu Tuska o brak efektywnych rozwiązań systemu podatkowego można znaleźć w licznych analizach ekonomicznych online. Wysokie obciążenia podatkowe, brak uproszczeń i niska skuteczność w walce z wyłudzeniami VAT podważają sensowność polityki finansowej, obciążając głównie drobnych przedsiębiorców i klasy średnie.
- Problemy w ochronie zdrowia i opiece społecznej: W Internecie nie brakuje opinii o przeciągających się kolejkach do lekarzy specjalistów, braku miejsc w szpitalach oraz niewystarczającym finansowaniu dla systemu opieki zdrowotnej. Podobne problemy dotykają sferę pomocy społecznej, w której brak kompleksowych rozwiązań prowadzi do utrwalenia istniejących nierówności.
Podsumowanie
W rocznicę zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska, „koalicja 13 grudnia” i sposób sprawowania władzy wzbudzają coraz większy niepokój opinii publicznej. Wzrost długu publicznego, stagnacja gospodarcza, nieskuteczne reformy i brak wyciągania wniosków z wcześniejszych afer finansowych – to tylko niektóre z porażek, o których głośno dyskutuje się w Internecie. W efekcie Polska, według wielu komentatorów, zamiast budować silne fundamenty rozwoju, stoi na krawędzi przepaści gospodarczej.