Strona główna » „Pestokil” w komary

„Pestokil” w komary

by Daniel SZYSZ

Dwie firmy startowały w przetargu na tegoroczną akcję zwalczania komarów w Świnoujściu. Wygrała spółka „Pestokil” z Brzegu, która zaoferowała najniższą cenę – 159 tys. złotych. Umowa ze spółką będzie obowiązywała od 1 kwietnia do 30 września 2015 r.

W ubiegłym roku na akcję wydaliśmy 177 tysięcy złotych.

W wielu miejscowościach samorządy nawet w ogóle rezygnują z tego typu działań, twierdząc, że to pieniądze wyrzucone w błoto. My tak nie uważamy. Staramy się, aby zarówno mieszkańcy, jak i turyści, jak najmniej byli narażeni na ataki komarów. Trzeba pamiętać, że Świnoujścia z racji swojego położenia – na wyspach otoczonych wodą, w otulinie Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie nie prowadzi się walki z komarami – jest wyjątkowo narażone na plagi komarów. Dodatkowo akcje odkomarzania nie są prowadzone w ogóle, albo sporadycznie także po niemieckiej stronie wyspy.

Jak twierdzą naukowcy, nie ma jednej stuprocentowej metody walki z tymi owadami. Największy problem z tymi owadami polega na tym, że komary mają ogromny potencjał rozwoju, a przede wszystkim adaptacji do różnych warunków, zarówno tych naturalnych, jak i stworzonych przez człowieka. Błyskawicznie rozmnażają się nie tylko w stałych akwenach czy na podmokłych terenach, ale również w oczkach wodnych na posesjach czy ogródkach działkowych, nieczyszczonych rowach melioracyjnych i rynnach, resztkach wody w porzuconych oponach itp. miejscach. Dlatego też dużo zależy od nas samych. By nie dopuścić do dodatkowego rozmnażania się tych owadów, czyśćmy systematycznie rynny, nasze oczka wodne przy domach czy na ogródkach działkowych, usuwajmy z podwórek stare przedmioty.

Same metody walki z komarami zależeć będą od firmy ,która akcję będzie prowadziła. Podobnie, jak w poprzednich latach, skuteczność odkomarzania będzie organoleptycznie sprawdzała specjalna komisja. Co to oznacza? Kilka razy w miesiącu, w wyznaczonych miejscach, członkowie komisji będą na sobie sprawdzali, czy i jak dużo jest komarów. Jeśli w ciągu 15 minut na jednym z członków komisji usiądzie ponad 10 tych owadów, wówczas odkomarzanie zostanie uznane za nieskuteczne i miasto naliczy wykonawcy karę. Będzie to 8 procent z ogólnej miesięcznej kwoty wynagrodzenia.

Robert Karelus

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00